Popüler Yayınlar

3 Temmuz 2020 Cuma

USB den Windows 10 Yükleme Rehberi

USB’den Windows 10 yükleme nasıl yapılır? –

1. Adım: Windows 7/8/8.1 yüklü PC’nize Windows 10 medya aracını indirin. Windows 10 medya aracının 32 Bit ve 64 Bit sürümlerini buradan seçip indirebilirsiniz.64 Bit seçebilirseniz. Programları çalıştırmakta daha az sorun yaşarsınız.

2. Adım: Windows 10 medya aracını çalıştırın. Uygulama açıldığında size 2 seçenek sunacak. “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” seçeneğini seçin ve ilerleyin.

3. Adım: Windows 10 dil, mimari ve sürüm seçme ekranında PC’nize uygun opsiyonları seçin ve ilerleyin. PC niz uygun ise 64 bit seçmenizde fayda var. Zira bir çok program sadece 64 Bit sistemlerle çalışıyor.

4. Adım: Bu adımda en az 8 GB boyutundaki USB Belleğinizi PC’ye takın ve “USB flash sürücü” seçeneğini işaretleyip ilerleyin.

5. Adım: Windows 10 indirme işlemi başlayacak. Yaklaşık 3GB boyutunda bir indirme işlemi gerçekleşecek.

Önemli Not: Kurulum dosyalarını kesinlikle içi boş olan bir USB belleğe yükleyiniz. Aksi takdirde USB bellekteki diğer dosyalarınız, muhtemelen silinecek ve bunları kaybetmiş olacaksınız.

İşlem bittiğinde uygulama uyarı verecektir. İşlem bitmeden USB belleğinizi PC’den çıkartmayın!
USB bellekten Windows 10 kurmak için BIOS ayarı

1. Adım: PC’nizi yeniden başlatın ve BIOS ayarlarına girin. BIOS ayarı klavye kısayolu farklılık gösterdiği için bu adımda sizin PC’nize uygun BIOS tuşunu araştırmanız gerekiyor.

2. Adım: BIOS’da Boot Settings bölümüne tıklayın ve “1st Boot Device” kutucuğunu “USB” olarak seçin ve kaydedin. Seçtiğiniz ayarı kaydetmeyi unutmayın.

3. Adım: PC’yi yeniden başlatın.

4. Adım: PC başlatma ayarı USB olduğu için direkt olarak Windows 10 ISO dosyasının indiği USB Bellek devreye girecek ve karşınıza Windows 10 yükleme ekranı açılacak.

5. Adım: Windows 10 yükleme ekranında ister dosyalarınızı ve ayarlarınızı silerek temiz kurulum yapabilir, isterseniz de bu seçenekleri koruyarak Windows 10 Yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6. Adım: Windows 10 yükleme ekranında Windows 10 Lisans Anahtarı girmeniz gerekiyor. Eğer yükseltme yapacaksanız bu adımı atlamanız gerekiyor. Windows 10 Lisans Anahtarı varsa girerek de yükleme işlemine devam edebilirsiniz.

7. Adım: Windows 10 kurulumu bittikten sonra sizi ayarlar menüsü karşılayacak. Ayarları kullanımıza göre seçerek Windows 10 kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

Not: Eğer BIOS’da hızlı başlatma özelliği varsa, bu seçeneği pasif hale getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde Windows 10 kurulumunda sorun çıkabilir..

Tüm adımları tamamlamanız halinde USB’den Windows 10 yükleme işlemini başarıyla gerçekleştirdiğinizi göreceksiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder