Teknolojiye Rehber Hergün Ziyaret Etmeye Değer

Popüler Yayınlar

13 Nisan 2020 Pazartesi

Android Güncellemeleri İçin Seamless Dönemi Başlıyor


Google, Android güncellemelerini daha da kolay yüklemeyi sağlayacak eski bir özelliği zorunlu hale getirerek Android 11'de hayata geçirecek.
Bu özelliği duyanlar olduğu gibi duymayanlar da eminim ki vardır. Nasrettin Hoca gibi bilenler bilmeyenlere anlatsın diyecek değilim.

Bilmeyenlere anlatacağım bu özelliği.
Seamless mode , telefon hafızasında disk bölümleme imkanı getiriyor tıpkı pc lerde olduğu gibi. Aslında bu özellik ilkin Android 7 Nougat'ta kullanılmıştı ancak diskte ek yer harcadığından çoğu üretici, bu işlevi kullanmamayı tercih etmişti.
Android 11'de ise Google'ın A/B sanal disk bölümleme (virtual partitioning) desteği sayesinde sunulan işlevin yeni cihazların tümünde yer alması şart olacak.
A/B bölümleri, telefondaki salt okunur bölümlere benzer bir yapıya sahipler ve sistem, üretici, ön yükleme ve ürün gibi sistem seviyesindeki bölümlere ev sahipliği yapıyorlar. Telefonun sistemi, bir defada yalnızca bir bölümü kullandığından diğer bölümler, pasif kalıyor. İşletim sistemi indirilip yüklendikten sonra telefon, fark edilmeden ikinci bölümden ön yükleme yapıyor.

Yeni sürümde bir sorun çıkması halinde, ilk bölümde duran eski işletim sisteminden ön yükleme yapılabiliyor. Seamless Update ile tüm yazılım güncelleme süresi, birkaç dakikadan birkaç saniyeye düşüyor.
Nougat 7 vaktinde telefonların hafıza kapasiteleriyle şimdiki telefonların kapasitelerini karşılaştırdığımız vakit, aslında neden o sürümde tutulmadığını anlayabiliriz. Şu anda 124 gb'lık  256 gb lık telefonlar döneminde bu özellik rahatlıkla kullanılabilecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder