Teknolojiye Rehber Hergün Ziyaret Etmeye Değer

Popüler Yayınlar

6 Ağustos 2019 Salı

El freni nasıl kullanılır

Aracımızı durdurduktan sonra el frenini çekmek istiyorsak ayağımızı pedalından çekmeden veya çektiysek tekrar sıkıca basarak el freni kolunu yukarı kaldırıyoruz. Daha sonra ayağımızı fren pedalından çekerek aracın hareket edip etmediğini kontrol ediyoruz. Gerekirse el freni kolunu biraz daha sıkıca çekerek  fren kuvvetini arttırabilirsiniz.
El freni nasıl kullanılır
1. Fren pedalına sıkıca basınız.
2. Kolu sıkıca çekin.
3. Fren pedalın bırakınız ve otomobilin durgun
halde olduğundan emin olunuz.
4. Araç hareket ederse, el freni daha sıkı çekilmelidir.
Aracı park ederken vites kolunu daima 1 (düz
şanzıman) veya P konumuna (otomatik şanzıman)
getiriniz

Eğimli yüzeye park etme
Araç yokuş yukarı park edildiği takdirde, tekerlekleri
kaldırımdan dışarı doğru çeviriniz.
Araç yokuş aşağı park edilirse; tekerlekleri kaldırıma
doğru çeviriniz.

El freni nasıl indirilir
1. Fren pedalına sıkıca basınız.
2. El frenini hafifçe yukarı çekiniz, düğmeye
basınız, el freni kolunu indiriniz ve düğmeyi
bırakınız.


Ayak pedal freni çalışmazsa, fren butonuna basarak dengeli frenleme yapılmalıdır. Aksi durumda fren kilitlenebilir ve kazaya sebep olabilir. Kış aylarında el freni aracı sabitleyecek kadar çekilmelidir. Aksi takdirde ıslanan balatalar aracı park edip el frenini çektikten sonra disk veya kampanaya yapışıp donabilir. Bu durumda el frenini indirdiğinizde balata ve kampanaya yapışmış olduğu için bırakmayacaktır. Bu gibi durumlarda yapışan fren balata disk ve kampana grubuna dışarıda buz çözücü eklenmeli yada çekiçle kaliperlere veya kampanaya hafifçe vurulmalıdır. Yaz aylarında bu sıkıntı yaşanmadığından araç durana kadar çekilmesinde sakınca yoktur.
El frenini kullanımında dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da park alanı rampa ise, el frenini çektikten sonra aracın duruş konumuna göre el freninin gevşek olması göz önüne alınarak, araç burun kısmına eğimli ise geri vitese, arka tarafı rampaya doğru ise 1. vitese takılı bırakılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder